OSTROV ROATÁN

KARIBIK – ISLAS DE LA BAHÍA

Karibik je region v nejjižnější části Severní Ameriky. Zahrnuje ostrovy v Karibském moři (Antily), Bahamy a pobřeží Střední a Jižní Ameriky omývané právě Karibským mořem. Panamským průplavem je Karibské moře spojeno s Tichým oceánem.

Karibská oblast je místo, kde je celoročně příjemné klima, teplé moře a bílé pláže s průzračnou tyrkysovou vodou. Mezi vyhlášené místa v Karibiku patří bezesporu např. Kajmanské ostrovy, Bahamy, Jamajka, Martinik, Dominikánská republika, Portoriko a mnoho dalších. Pro většinu z nás je to jen pouhý sen, o kterém si můžeme nechat zdát.

V Karibiku existuje však ještě turisticky neobjevený ostrov Roatán, který je největším ostrovem honduraského souostroví Islas de la Bahía a leží necelých 50 km od pobřeží Hondurasu. Ostrov se ukrývá za obrovským pohořím pevninského Hondurasu, vypínající se z moře do výšky 2,4 km a právě toto umístění, dělá z Roatánu ostrov velmi skoupý na jakékoliv přírodní katastrofy.

maphil
maphil

ROATÁN – JEDEN Z POSLEDNÍCH RÁJŮ NA ZEMI

Roatán je největším z ostrovů departementu Islas de la Bahía (anglicky Bay Islands, česky Ostrovy zálivu) což je skupina tří hlavních ostrovů (Utila, Roatán a Guanaja) a několika dalších menších ostrůvků nedaleko od severního pobřeží Hondurasu v Karibském moři. Celková rozloha ostrovů je 261 km². Souostroví je vyhledáváno jako „turistický ráj“ turisty ze Střední Ameriky, USA i Evropy. Nacházejí se zde rozsáhlé mořské oblasti s korálovými útesy využívané potápěči, které jsou součástí Mezoamerického korálového útesu, což je druhý největší a nejkrásnější korálový útes na světě.

Islas de la Bahía byly poprvé objeveny Kryštofem Kolumbem v roce 1502 při jeho 4. výpravě. Prvními trvalými kolonizátory ostrova byly kolem roku 1770 Garifuna. Po nich přišli v roce 1830 Angličané z Kajmanských ostrovů a o něco později odtamtud přišly i osvobození otroci. Starší obyvatelé dodnes mluví pouze anglicky, přestože úředním jazykem v Hondurasu je španělština. Dnes je jedinou obcí, kde mají Garifuna většinu Punta Gorda. Je zároveň nejstarší obcí, kde žije toto etnikum.

Ostrov Roatán je přibližně 60 km dlouhý, v nejužším místě pouhé 2 km, maximální šířka je 8 km. Správním střediskem Islas de la Bahía je město Coxen Hole na Roatánu, kde je mezinárodní letiště a námořní přístav. Asi 15% plochy ostrova Roatán je zastavěných, zbytek tvoří tropické lesy. Pobřeží je písčité, s nádhernými plážemi s tyrkysově modrou vodou. Po většinu roku je zde příjemné tropické podnebí s oceánským vlivem a průměrnou teplotou 27-30° C s čerstvým vánkem od moře. Srážky jsou vzácné a relativní vlhkost 25%. Ostrov je celoročně krásně zelený s bujnou vegetací i v období největšího sucha, na čemž má i bezesporu zásluhu obrovské podzemní sladkovodní jezero s kvalitní minerální vodou. Domluvíte se zde španělsky a anglicky.

ONLINE WEBKAMERA A AKTUÁLNÍ POČASÍ

ROATÁN – online webkamera (West End Roatan Divers) a online Windy mapa větru s aktuální předpovědí počasí.

El tiempo – Tutiempo.net

Roatán, Bay Islands

Weather - Tutiempo.net

ODBĚR NOVINEK

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním údajů v souladu s GDPR